Tajima DK-MS14AJCL Vinyl Insulated Wire Peeler, Socket Type CV Wire Stripper, Adjustable Type, 14 cm 600 V CV Wire (For CVT Single Core, CVT) Clear Case
★★★★★ 4.7 56 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by busybody.org.nz
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Features: Anyone can easily use the charging screwdriver to insert the CV cable and rotate the cV cable to ensure consistent coverage. The width of the peeling can be adjusted to fit the width of the crimp terminal. Attach to ratchet driver handle and can be used by hand This cable stripper is also compatible with power meters. Uses: For stripping off CV (single core) and CVT (600V) cables.
  • Compatible Cable Size: 0.6 inch (14 mm) 2
  • stripping width: 0.4 - 1.3 inch (10 - 33 mm)
  • compatible drill driver: 3.6 V to
  • power meter. Compatible with ratchet driver handles. Can also be used
Color Silver
Grip Type Ergonomic
Brand Name Tajima
Item Weight 95 Grams
Manufacturer TJMデザイン(TJM Design)
Model Number DK-MS14AJCL
Material Type Alloy Steel
Item Type Name Stripper
Handle Material Alloy Steel
Specification Met CE, ESD, IEC 60900, RoHS, UL
Item Dimensions L x W 3.7"L x 1.1"W
Manufacturer Part Number DK-MS14AJCL
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
56 ratings | 23 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (48)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (6)