OPCT24AGL Split Core Current Transformer 100A 50mA 40mA 25mA 20mA Open Type CT AC 200A 300A 400A 1Pcs(OPCT24AGL 200A-40mA)
★★★★★ 4.3 78 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by busybody.org.nz
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Sensor BlocksOPCT24AGL Split Core Current Transformer 100A 50mA 40mA 25mA 20mA Open Type CT AC 200A 300A 400A 1PcsCoil Structure : ToroidalModel Number : OPCT24AGLCoil Number : AutotransformerPhase : SINGLEUse : CurrentOutput current : Alternating currentwindow size : 24MM
  • Sensor Blocks
Color OPCT24AGL 200A-40mA
Brand Name XPOFHVAF
Manufacturer XPOFHVAF
Connector Type Clamp
Item Dimensions 0.39 x 0.39 x 0.39 inches
Number of Items 1
Contact Material Alloy Steel
Operating Voltage 1 Kilovolts
Specification Met UL
International Protection Rating IP00
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
78 ratings | 32 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (62)
4 stars
6% (5)
3 stars
3% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (8)