Cometic C5287-040 Head Gasket
★★★★★ 4.7 62 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by busybody.org.nz
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Cylinder Head Gasket, 94 mm Bore, 0.040 in Compression Thickness, Driver Side, Multi-Layered Steel, Ford Coyote, Each
  • Fit type : Fits 2011-14 Ford F-150 Modular 5.0L
  • Package Dimensions : 19.17 L x 0.81 H x 7.9 W (inches)
  • Package Weight: 0.454 kilograms
  • Part Number: cgC5287-040
UPC 012974008906
Model C5287-040
Brand Name COMETIC
Item Weight 12.96 ounces
Part Number cgC5287-040
Manufacturer Cometic
Material Type Stainless Steel
Item Type Name Head Gasket
Warranty Description 30 Days
Part Interchange Info C5287-040
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
62 ratings | 25 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (53)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (6)