★★★★★ 4.8 45 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by busybody.org.nz
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
BANDA Audioparts VIKING5000.2 Car Audio Mono Amplifier 2-Ohm 1-Channel 5000 Watts Max With Bass Boost Highpass Filter and Low Pass Filter || GENERAL || Brand : BANDA Audioparts || Model Number : VIKING5000.2 || UPC : 7898713132063 || BANDA 5000 WATT 2 OHM CAR AMP || || TECHNICAL SPECIFICATIONS || * Amplifier Class D || * Total Power 14.4 @ 2 Ohms: 5500 WRMS || * Total Power 14.4 @ 4 Ohms: 3600 WRMS || * Total Power 12.6 @ 2 Ohms: 5000 WRMS || * Total Power 12.6 @ 4 Ohms: 3000 WRMS || * Efficiency @ 4 Ohms: 83% || * Efficiency @ 2 Ohms: 78% || || * Input Voltage: 9 to 15V || * Input Impedance: 100K Ohms || * THD+Noise: less than 1% || * Input Sensitivity: 50mV to 2V || * SNR: 93dB || * Frequency Response (Key OFF): 5 to 5KHz (-3dBs) || * Frequency Response: 20 to 5KHz (-3dBs) || || * Bass Bosst @ 45Hz: Variable 0 to +18dBs || * HPF (Subsonic): 20 to 80Hz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || * LPF (Crossover): 80 to 5kHz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || * Recommended Fuse: 250 A || * Current at Rest: 3.5 A || * Average Current Draw (Sinusoidal): 500 A || * Average Current Draw (Music): 270 A || * Power Wire Gauge (min. Recommended): 50mm / 0 AWG || * Speaker Wire Gauge (min. Recommended): 2 x 6mm / 2 x 3 AWG || || DIMENSIONS || * Weight (Lb): 11.9 || * Height (in): 2.4 || * Width (in): 10.6 || * Depth (in): 12.3 ||
  • "GENERAL || Brand : BANDA Audioparts || Model Number : VIKING5000.2 || UPC : 7898713132063 || BANDA 5000 WATT 2 OHM CAR AMP || "
  • "TECHNICAL SPECIFICATIONS || * Amplifier Class D || * Total Power 14.4 @ 2 Ohms: 5500 WRMS || * Total Power 14.4 @ 4 Ohms: 3600 WRMS || * Total Power 12.6 @ 2 Ohms: 5000 WRMS || * Total Power 12.6 @ 4 Ohms: 3000 WRMS || * Efficiency @ 4 Ohms: 83% || * Efficiency @ 2 Ohms: 78% ||
  • " * Input Voltage: 9 to 15V || * Input Impedance: 100K Ohms || * THD+Noise: less than 1% || * Input Sensitivity: 50mV to 2V || * SNR: 93dB || * Frequency Response (Key OFF): 5 to 5KHz (-3dBs) || * Frequency Response: 20 to 5KHz (-3dBs) ||
  • " * Bass Bosst @ 45Hz: Variable 0 to +18dBs || * HPF (Subsonic): 20 to 80Hz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || * LPF (Crossover): 80 to 5kHz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || * Recommended Fuse: 250 A || * Current at Rest: 3.5 A || * Average Current Draw (Sinusoidal): 500 A || * Average Current Draw (Music): 270 A || * Power Wire Gauge (min. Recommended): 50mm / 0 AWG || * Speaker Wire Gauge (min. Recommended): 2 x 6mm / 2 x 3 AWG ||
Model VIKING5000.2
Voltage 9 Volts (DC)
Brand Name Banda Audioparts
Manufacturer BANDA Audioparts
Output Power 3897 Watts
Mounting Type Freestanding
Item Dimensions 12.3 x 10.6 x 2.4 inches
Package Type Name Box
Number of Channels 1
Included Components BANDA VIKING5000.2 Car Audio Mono Amplifier 2-Ohm 5000 Watts
Maximum Supply Voltage 15 Volts
Minimum Supply Voltage 9 Volts
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
45 ratings | 18 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (39)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)