★★★★☆ 4.0 83 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by busybody.org.nz
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
ZigBee Smart Switch, DIY Smart Home,Control your home appliances or electrical devices anytime and anywhere Why Choose Zigbee? Absolute data privacy and no need to download third-party APP. Easy To Install And Wide Compatible with most Zigbee hub . No third party app required, just power it up,it will go to pairing mode,open you zigbee hub app and add it Features: Two working voltage: USB 5V or AC 85-250V Power <1W, and quiescent current:80mA Cutover current<10A , Cutover voltage<250V 10A Relay Model Working Temperature: -20 to 70 degree Working Humidity: 40% to 80% RH Function: 1. Default inching (Momentary)mode: When triggered, the relay will operate for 1 second and then reset to its initial condition. 2. Self-locking(On/off toggle) mode: When triggered, the relay will change states and hold until the next toggle command is received. Voice control Zigbee 3.0 smart switch can work with your smart home device Just with a simply voice command,turning on/off the connected devices at once. Control home appliances or electrical devices with your voice like this: “Alexa, turn on the light.” “Alexa, turn on Garage door.” “Hey Google, turn off the bedroom light.” “ Package included: 1 x ZigBee Wireless Smart Home Relay Switch 1 x English Instruction
  • Working voltage DC 5V or AC85-250V, accepts power through either a micro-usb or standard terminals. Power is not passed through to the relay circuit. It is an isolated dry contact on/off momentary relay ZigBee board ZigBee IOT with clean contact low voltage Zigbee on/off switch controller,work as zigbee button to DIY Smart garage door opener with momentary mode
  • Timer and schedule.set countdown/loop timer schedule for convenient life
Model 1 Channel AC85-250V
Brand Name Generic
Item Weight 1.76 ounces
Part Number 1 Channel AC85-250V
Coil Voltage 250 Volts
Contact Type Normally Open
Manufacturer Xuchang Yue Mi Electronic Technology Co.,Ltd
Current Rating 10 Amps
Item Type Name ZigBee Smart Relay Switch
Operation Mode Automatic
Included Components 1 x ZigBee Wireless Smart Home Relay Switch,1 x English Instruction
Smart Home Compatibility Smart Home Compatible
Maximum Switching Current 10 Amps
Maximum Switching Voltage 250 Volts
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
83 ratings | 34 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (62)
4 stars
8% (7)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (9)